Uverejnené

Červená mašlička – „must have“ darček po narodení dieťatka

Červená mašlička sa pripevňuje na kočík, aby chránila dieťatko pred urieknutím. Ide o prastarý zvyk, ktorý sa stal súčasťou našej kultúry. Kočík zdobíme úplne prirodzene, nie je už ani tak dôležité, či starej povere veríme alebo nie. V súčasnosti mamičky najčastejšie siahajú po personalizovanej červenej mašličke.

Výhodou takejto mašličky je jednoduchá manipulácia (odopnutie trvá pár sekúnd) a originalita (mašličku vieme doplniť menom dieťatka, dátumom narodenia alebo rôznymi príveskami). A aj u nás, v Charmsis je mašlička obľúbeným a často vyhľadávaným produktom.

MAŠLIČKU SI OBJEDNÁTE CEZ SPRÁVU charmsis@charmsis.com alebo na našich sociálnych sieťach, Instagram, Facebook. Pracujeme však na tom, aby ste si ju mohli vyklikať a objednať sami, cez náš eshop.

Naozaj červená funguje?

Možno si sa stretla s tým, že tvoje prebalené spokojné bábätko začalo po návrate z prechádzky z ničoho nič nariekať a ty si ho nedokázala utíšiť a ani nájsť dôvod jeho plaču. Aj keď (samozrejme) nejde o vedecky podložený fakt, v našej kultúre zľudovel názor, že ide o „urieknutie.“ Ak žiješ na dedine, alebo máš starších príbuzných, určite o tomto jave budeš počuť. I o tom, že na kočík patrí červená stužka, pretože červená chráni.

Tradícia červenej farby siaha ešte do predkresťanského obdobia. Červená symbolizuje silu. Voľakedy sa novorodencom na ruku viazala jednoduchá červená stužka, ktorá ich mala chrániť pred urieknutím až do krstu. Išlo o zvyk, ktorý sa odovzdával z generácie na generáciu. Dnes dávajú mamičky namiesto červenej stužky na rúčku radšej mašličku na kočík. Je to bezpečnejšie pre bábätko.

Hoci je status červenej farby daný tradíciou a nie je podložený žiadnym racionálnym zdôvodnením, aj niektorí odborníci pripúšťajú, že urieknutie bolo vždy veľmi zvláštnym javom v spoločnosti. Urieknuť sa dalo tzv. zlým okom a prejavovalo sa to bolesťou hlavy, či mdlobami.

Červená mašlička na kočík pre AlexDodržme tradíciu, ale vyzdobme si ju!

Červená mašlička na kočík patrí. A je úplne jedno, či tejto povere veríš alebo chcete iba ozdobiť kočík, či upokojiť svokru, ktorá to požaduje. Niekedy je pekné tradíciu dodržiavať iba kvôli symbolike – a toto môže byť práve ten prípad.

Červená mašlička kočík pekne ozdobí, najmä, ak si ju necháte vytvoriť na mieru. V Charmsis pre vás máme pripravené ručne vyrobené mašličky, ktoré si môžeš sama dozdobiť. Najčastejšie menom bábätka a dátumom narodenia, no obľúbené sú i rôzne prívesky, ktoré dieťatko symbolizujú. Mašličku môžeš jednoducho odopnúť a podľa potreby presúvať – napríklad nad postieľku, autosedačku alebo druhý kočík.

Farebné prevedenie je samozrejme červené – aby mašlička spĺňala ochrannú funkciu. Ale ak máš záujem o inú farbu mašle, nie je problém, stačí si len vybrať.

Milé žienky, takže, bez ohľadu na to, či tejto povere veríte, alebo sa vám iba tradícia červených mašličiek páči, dozdobte si kočík tou jedinečnou – presne pre vaše bábätko. Červenú mašličku môžete podarovať ako darček pre niekoho blízkeho, komu sa bábätko práve narodilo. Okrem snahy ochrániť ho bude aj vkusným doplnkom. Mašličky si na vyžiadanie môžete objednať cez mail alebo cez sociálne siete: IG @charmsis alebo FB @charmsis , kde sa bližšie dohodneme, čo konkrétne by ste chceli na mašličke mať.

Červené mašličky na kočík pre deti
Červené mašličky s menom dieťatka